Бірн. Шість книг Евкліда
Червоний, жовтий, синій, і, звичайно, чорний - ці кольори Олівер Бірн використав для фігур та діаграм у своєму найнезвичайнішому виданні геометрії Евкліда, опублікованому в 1847 році, що викликає у здивованого глядача асоціації з Мондріаном. У підзаголовку автор чітко пояснює, що це дидактичний матеріал, призначений для того, щоб виділити його підручник з-поміж усіх інших: Елементи Евкліда, у яких вся інформація представлена у вигляді кольорових діаграм та символів для полегшення навчання.
Бірн не задовольняється вірою лише в інтуїтивну «логічну» структуру аксіом і теорем Евкліда (хто не знає перших відомих речень Евкліда в Елементах: «І. Точка — це те, що не має частин. II. Лінія — це довжина без ширини»?) але Бірн перекладає їх у барвисті діаграми та символи. Тим самим він мислить категоріями шкільного класу: порівнює свої кольори з кольоровими крейдами, якими на дошці намальовані фігури.
Олівер Бірн (бл. 1810—бл. 1880) — ірландський письменник та інженер-будівельник. Про його життя відомо небагато, хоча він і написав чималу кількість книг. Як інспектор поселень Її Величності на Фолклендських островах, Бірн уже публікував математичні та інженерні праці, але ніколи нічого подібного до свого видання про Евкліда. Це чудовий приклад вікторіанського друкарства був описаний як одна з найдивніших і найкрасивіших книг 19 століття.
Кожна аксиома викладена курсивом Caslon, а решта сторінки — унікальне буйство червоного, жовтого та синього. На деяких сторінках літери та цифри друкуються лише кольором, розсипані на сторінках, як крихітні польові квіти, вимагаючи найретельнішої підготовки для друку. В інших місцях суцільні квадрати, трикутники та кола надруковані яскравими кольорами, що виражає натхнення, яке ще не зустрічалось на сторінках книги до епохи Дюфі, Матісса та Дерена.
Серія Bibliotheca Universalis - це компактні культурні томи які оспівують еклектичний всесвіт мистецтва TASCHEN! Цеглини, з яких побудовано дім знаннь
оливер бирн