Магічне дзеркало Ешера
Загадкові роботи Ешера
«Одного разу мені зателефонувала жінка і сказала: «Містер Ешер, я абсолютно без розуму від вашої роботи. У своїй гравюрі «Рептилії» ви надали таку вражаючу ілюстрацію реінкарнації». Я відповів: «Мадам, якщо ви так бачите, нехай буде так». Доречний хитрий коментар відомого нідерландського художника-графіка Мауріца Корнеліса Ешера (1898–1972), чиї складні та неоднозначні малюнки продовжують залишати позаду поспішні інтерпретації.
Задовго до появи перших комп’ютерних тривимірних зображень Ешер був майстром третього виміру. Його літографія Магічне дзеркало датується 1946 роком. Вибравши цю назву для книги про Ешера математик Бруно Ернст підкреслив захоплюючу магію, під яку незмінно підпадають ті, хто дивиться на роботи художника. Ернст відвідував Ешера щотижня протягом року, систематично спілкуючись з ним про всю його творчість. Їхні дискусії вилилися в дружбу, яка дала Ернсту інтимний доступ до життя та концептуального світу Ешера. Згодом розповідь Ернста була ретельно перевірена і доведена до точності самим художником.
Роботи відмовляються бути віднесеними до якогось стилю. Наукові, психологічні чи естетичні критерії самі по собі не можуть зробити це віднесення справедливим. Залишаються питання: навіщо він створив картини? Як він їх побудував? Які попередні дослідження були необхідні для досягнення остаточної версії? І як пов’язані між собою різні його творіння? Це оновлене та перероблене видання справжньої класики — з біографічними даними, 250 ілюстраціями та ретельним розкладом кожної математичної задачі — пропонує відповіді на ці та багато інших загадкових таємниць і є автентичним вихідним текстом першого порядку.